Sıkça Sorulan Sorular

Marka Nedir?

Marka, bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla; Kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaret tescil edilmiş olmak kaydıyla marka olabilir. Tescilli marka, marka sahibinin emek ve yatırımlarının korunmasını, markalı ürünlerin tüketiciler nezdinde tanınmasını ve tercih edilmesini sağlayan yasal sınai mülkiyet hakkıdır.

Marka tescilinde yetkili kurum hangisidir ve bu işlemleri kimler yapabilir?

Marka tescilinde tek yetkili kurum TPE (Türk Patent Enstitüsü)’dür. Marka başvuruları şahsen veya marka sahibini temsil edecek bir vekil aracılığı ile yapılabilir. Marka tescil edildiği konularda firmanızı ve dolayısıyla servetinizi temsil eder. Marka daima emin ellere teslim edilmelidir.

Marka tescili neden önemlidir?

Tescilli Marka ürünlerinizin müşteriler tarafından tercih edilmesini sağlayan güvence belgesidir. Ürününüz üzerindeki Marka ürün kalitenizi temsil eder. Marka, ürünlerinizi, başka ürünlerden ayırt edilmesini ve taklitlere karşı size yasal koruma sağlar.

Kimler marka başvurusu yapabilir?

Tüm gerçek ve tüzel kişiler marka tescil başvurusu yapabilir. Ancak, marka tescili için seçilen marka, başkası tarafından daha önce marka tescil başvurusu yapılmamış veya marka tescili onaylanmamış olması gerekir. Marka tescil işinizi ehline veriniz.

Marka koruması ne zaman başlar?

Marka Tescil başvuru tarihi itibari ile korunmaya başlar. Her 10 yılda bir marka yenilemesi yapılması koşulu ile sonsuza kadar korumanız mümkündür.

Türkiye'de marka başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır?

Marka Tescil başvuruları yaklaşık 1 yıl içinde sonuçlanır. Ancak markanıza benzer marka sahipleri tarafından ilan aşamasında yapılabilecek itirazlar tescil süresini uzatabilir.

Marka Başvurusu ücreti ne kadardır?

Marka tescili, Uluslararası sınıflandırmaya göre 45 farklı mal ve hizmet sınıfı içinden seçilen sınıflarda tescil ettirilebilir. Marka Tesciline karar verirken, markanızı kullanacağınız ürün ve/veya hizmetlerin ayrıntılı olarak değerlendirilmesi, gerekmektedir. Hangi sınıfta başvuru yapmanız gerektiğini vekilinize danışmalınız. Başvuru resmi harç ücretleri Türk Patent Enstitüsü sitesinde yayınlanmaktadır. Marka vekillik ücreti için bizimle irtibata geçebilirsiniz.